Elektrika je bistveni del našega vsakdana. Zanašamo se nanj za napajanje naših domov, polnjenje naših telefonov in delovanje naših naprav. Toda kaj se zgodi, ko pride do izpada električne energije ali ko smo na oddaljeni lokaciji brez dostopa do omrežja? Tu pride na vrsto sončna energija. Sončne elektrarne lahko zagotavljajo elektriko tudi na najbolj oddaljenih lokacijah. Idealne so za vikende, lope in koče, ki niso priključene na omrežje. Dokler je dovolj sončne svetlobe, lahko sončne celice proizvedejo dovolj električne energije za napajanje luči, radia in celo hladilnikov.
Sončne elektrarne so uporabne tudi v izrednih razmerah. Ob izpadu elektrike v urbanem okolju je lahko dom s sončno elektrarno edini v soseski z elektriko. Za razliko od generatorjev, ki potrebujejo gorivo, potrebujejo sončne elektrarne le sončno svetlobo, da še naprej proizvajajo energijo.
Učinkovitost sončne elektrarne pa je odvisna od lokacije in vremenskih razmer. Sončna plošča, ki je obrnjena proti jugu in ni v senci dreves ali zgradb, bo proizvedla največ električne energije. V oblačnih dneh bo izhodna moč manjša kot v sončnih dneh. Da bi bolje razumeli, koliko energije lahko proizvede sončna elektrarna na določeni lokaciji, lahko uporabite spletna orodja, kot je PVGIS.
Pomembno je vedeti, da imajo sončne elektrarne nekatere omejitve. Niso primerne za površine, ki so v senci ali v dnu doline. Tudi začetni vložek v sončno elektrarno je lahko visok, a se sčasoma povrne v smislu nižjih računov za elektriko in povečane energetske neodvisnosti.
Skratka, sončna energija ni samo modna muha; je zanesljiv in trajnosten vir energije, ki se vedno bolj uporablja v Evropi in po svetu. Ne glede na to, ali iščete rezervni vir energije ali želite živeti izven omrežja, je sončna elektrarna odlična možnost za razmislek. S pravilnim načrtovanjem in namestitvijo lahko izkoristite moč sonca in uživate v elektriki, kamor koli greste.